شرکت توسعه صنایع بهشهر با بیش از 30 شرکت زیرمجموعه، یکی از بنگاه های بزرگ اقتصادی کشور می باشد. شرکت توسعه صنایع بهشهر (سهامی عام) در سال 1349 در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است و از سال 1353 در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. این شرکت اولین شرکتی می‌باشد که سهام آن در راستای سیاست خصوصی سازی، از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به عموم مردم واگذار گردید. بدین جهت علاوه بر اهمیت نسبی آن بعنوان یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور، موفقیت آن بعنوان اولین تجربه در امر خصوصی سازی، از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است.


سرمایه شرکت توسعه صنایع بهشهر در هنگام تاسیس مبلغ 250 میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله نهایتاً در مجمع فوق العاده مورخ 20 تیر ماه 1387 تا میزان 160ر2 میلیارد ریال افزایش یافت و در تاریخ 20 اسفند 1387 در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید. سرمایه شرکت در حال حاضر بالغ بر 160ر2 میلیارد ریال شامل 160ر2 میلیون سهم 000ر1 ریالی بانام تماماً پرداخت شده می باشد. سهامداران عمده شرکت در تاریخ 30 اسفند ماه 1387 به شرح زير مي باشد:موضوع شرکت بر طبق اساسنامه، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها از طریق خرید و فروش سهام آنها، خرید و فروش اوراق بهادار و مشارکت در بانک‌ها و سایر شرکت‌ها می باشد. در حال حاضر سهم این شرکت با سرمایه‌ای بالغ بر 2،160 میلیارد ریال به سبب حضور موفق و بلند مدت در صنعت محصولات غذایی و همچنین توانمندی محوری خود یعنی توزیع و پخش محصولات، سرمایه‌گذاری‌های خود را در صنعت روغن خوراکی، صنایع شیر، صنعت قند و صنعت شوینده و بهداشتی متمرکز نموده است.
علاوه بر صنایع فوق این شرکت بر اساس ظرفیت‌های مدیریتی و تخصصی موجود، در پورتفوی سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت خود طبق استراتژی دیرینه و در راستای ایجاد جریان درآمدی بادوام، نسبت به سرمایه‌گذاری در صنایعی چون بانکداری، بیمه، ساختمان و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بعنوان مکمل زنجیره تامین فعالیت‌های موجود و اخیراً پتروشیمی و فلزات اساسی، اقدام نموده است.

شرکت به پخش داروی بهشهر (سهامی خاص) در تاریخ 27 اسفندماه 1386 تحت شماره 321274 در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران با سرمایه یک میلیارد ریال به ثبت رسید. سرمایه شرکت در ابتدا به مبلغ 1،000،000،000 ریال منقسم به 1،000،000 سهم هر یک به ارزش 1،000 ریالی بوده که بموجب صورتجلسه مجمع فوق العاده هیأت مدیره، سرمایه شرکت از مبلغ 1،000،000،000 ریال به مبلغ 42،000،000،000 ریال از محل مطالبات حاصل شده سهامداران و آورده نقدی افزایش یافت.
موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 2 اساسنامه عبارتست از: خرید، بسته بندی و توزیع انواع کالاهای مجاز خصوصاً دارویی، بهداشتی و آرایشی در داخل و خارج از کشور، حق‌العمل کاری، واردات و صادرات انواع کالاهای مجاز، اخذ نمایندگی انحصاری کالاهای مجاز داخلی و خارجی، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها ، بانک‌ها و موسسات اقتصادی و هرنوع معاملات مجاز مالی و بازرگانی مربوط به موضوع شرکت، ایجاد نمایشگاه، فروشگاه، نمایندگی و شعبه در داخل و خارج از کشور جهت عرضه، توزیع و فروش انواع کالا به صورت عمده و خرده و همچنین انجام فعالیت‌های فروش در راستای موضوع شرکت، تصدی هرگونه عملیات مالی و بازرگانی مجاز در جهت تحقق اهداف شرکت.


طبق صورتجلسات مجماع عمومی فوق‌العاده، سرمایه شرکت در سه نوبت از مبلغ یک (1) میلیارد ریال به (42)میلیارد ریال منقسم به 10 میلیون سهم با نام یکهزار ریالی افزایش یافته و ماده 5 اساسنامه اصلاح و تغییرات مذکور در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسیده است.


شرکت بهپخش از زمان تاسیس در سال 1955، به عنوان بزرگترین مجموعه پخش ایرانی در منطقه و نیز بعنوان عضوی کلیدی در مجموعه گروه توسعه صنایع بهشهر شناخته شده است، شرکت بهپخش بعنوان یک شرکت سهامی عام، ساختار اولیه خود را مورد بازنگری قرار داد و در سال 1972 با تغییر نام شرکت به نام کنونی، تغییرات یاد شده را کامل نمود.
با در نظر گرفتن شعب متعدد شرکت در مراکز استان‌ها و نیز 50 سال سابقه درخشان در کالاهای اساسی، شرکت بهپخش محصولات گوناگون و بسیار متنوعی را از تولیدکنندگانی چون شرکت صنعتی بهشهر (لادن، بهار، نسترن، آفتاب، ترد سرخ و ...)، شرکت پاکسان (برف، سپید، گلی، گلنار، پونه، نسیم و ...)، شرکت بهپاک و سایر گروه‌های صنعتی و تولیدکنندگان داخلی و خارجی در سطح کشور در چرخه توزیع قرار داده است.
محصولات تولید کنندگان فوق توسط شرکت بهپخش در بیش از 260 تعاونی، بیش از 70000 عامل در صنف خرده فروشی، داروخانه‌ها، سوپرمارکت‌ها و تعاونی‌های شهری و روستایی و در بیش از 600 شهر توزیع می‌شود.